Home | Go to My Account | Contact Us
Friday, November 24, 2017
Page Options
You are here : ResultsยปJunior Olympics
Junior Olympic Results Minimize

1996 Junior Olympics

Finish Association Team Name
1 Southern - LA Kenner Angels
2 Texas Team Texas
3 Ohio Team Ohio
4 Southeastern - TN Lady Celtics
5 Indiana Indiana Lady Legit
  Michigan Team Michigan
7 California Ventura Stars
  Arkansas Team Arkansas
9 Missouri Valley - KS Kansas Belles
  Texas Gulf Coast Gold
  Wisconsin Winsconsin Select
  Oklahoma Team Oklahoma
13 Florida Lady Players
  Iowa Team Iowa
  Pennsylvania Bucks county Wildcats
  Ohio Wooster Lady Lakers

1997 Junior Olympics

Finish Association Team Name
1 Southwestern Team Texas
2 Ohio Team Ohio GCB
3 Southeastern - TN Tennessee Kirklands
4 Michigan Team Michigan
5 Oklahoma Oklahoma Braves
  Florida Tampa Bay Shooters
7 Missouri Valley - KS Kansas Belles
  Wisconsin Wisconsin Select
9 Southern Pacific Pacific Club Hoots
  Arkansas Team Arkansas
  Southern - LA Acadiana Stars
  Virginia Blue Angels
13 Ozark Kutis
  Missouri Valley - MO Ozark's Angels
  Potomac Valley Vogues
  Georgia Georgia AAU Select

1998 Junior Olympics

Finish Association Team Name
1 Ohio Team Ohio
2 Indiana Indiana's Finest
3 North Carolina Team North Carolina
4 Maryland Maryland Tornados
5 Missouri Valley - KS Kansas Belles
  Southwestern Team Texas
7 Oklahoma Team Oklahoma
  Wisconsin Wisconsin Select Red
9 Arkansas Team Arkansas
  Georgia Georgia AAU Select
  Michigan Team Michigan #1
  Virginia Boo Williams
13 Southeastern - TN Team Tennessee
  Virginia Blue Angels
  Wisconsin Wisconsin Select Black
  Potomac Valley Pride of Northern Virginia

1999 Junior Olympics

Finish Association Team Name Coach
1 Minnesota North Tartan Paul Fessler
2 Southwestern Texas' Best Joey Simmons
3 Arkansas Arkansas' Best Ron Brewer
4 Oklahoma Oklahoma Pride Bob Pigg

2000 Junior Olympics

Finish Association Team Name Coach
1 Southwestern Texas' Best Joey Simmons
2 Wisconsin Wisconsin Select Red Dave Johnson
3 Wisconsin Wisconsin Select White Mark Nolt
4 Indiana The Family Kevin Merriweather
5 Florida Sisters Wa' Game Roderick Pearson
  Virginia Boo Williams Boo Williams
7 Southeastern - TN Jackson Steve Patterson
  North Carolina Team North Carolina Dr. John Ellington

2001 Junior Olympics

Finish Association Team Name Coach
1 North Carolina Team North Carolina Dr. John Ellington
2 Indiana Indiana's Finest Denise McClanahan
3 Southwestern Texas Best Steve Trachier
  Wisconsin Wisconsin Velocity Red Dave Johnson
Joel Ferrell Award Winner
Kerri Gardin
Team North Carolina


2002 Junior Olympics

Finish Association Team Name Coach
1 North Carolina Team North Carolina John Ellington
2 Ohio Dayton Lady Hoopstars John Coffee
3 Virginia Boo Williams Boo Williams
4 Minnesota North Tartan Percy Wade
5 Southeastern (TN) Tennessee Elite Donald Jackson
  Oklahoma Oklahoma Pride Gerry Hunt
7 Southeastern (TN) Lady Celtics Andrew Clinton
  Kentucky Sacred Heart Academy Donna Moir

2003 Junior Olympics

Place Association Team Name Coach
1 North Carolina Team North Carolina John Ellington
2 Missouri Valley Eclipse Les Edison
3 Southeastern/TN Tennessee Elite Mark Odom
4 Michigan Michigan Platinum Willie Riley
5 Ohio Dayton Lady Hoopstars John Coffee
5 Kentucky Sacred Heart Donna Moir
7 North Carolina Fayetteville Phantoms Wendell Williams
7 Southeastern/TN Lady Celtics Drew Clinton

2004 Junior Olympics

No. Association Team Name Coach
#1 Indiana Indiana's Finest Patrick McKee
#2 Ozark Sho-Me-Heat TJ Peterson
#3 Missouri Valley/Kansas MV/KS - 16's Ron Hellwig
#4 North Carolina Team North Carolina John Ellington
#5 Missouri Valley/Missouri Phantoms Allen Wilson
#5 Iowa Iowa Elite Dave Wessling
#7 Iowa Iowa Select Adam DeJoode
#7 Nebraska Bison Select Dan Lesong
#9 Wisconsin Select Red Kara Noll
#9 Southeastern/Tennessee Davis Foundation Tiffany Woosley
#9 Missouri Valley/Kansas Belle 17 Bob McNamara
#9 Southeastern/Tennessee Lady Celtics Elite Becky Myatt
#13 Missouri Valley/Missouri Braves John Quinn
#13 Wisconsin Viking Red Oties Epps
#13 Southern/Louisiana Domino's Charles Domino
#13 Ohio Team Ohio Mike Lanas

2005 Junior Olympics

Place District Team Name Coach's Name
1 OK Oklahoma Pride Jeff Duke
2 SO/LA Kenner Angels Alan Frey
3 NC Carolina Force Latanya Hardy
4 MD Maryland Choice Casandra Hale
5 OZ St. Louis Hoops Edward Williams, Jr.
5 OK Air Oklahoma Stars David Glover
7 WI Team Wisconsin (VC) 17 Kara Noll
7 VA Piedmont Pride Bobby Adkins
9 MV Missouri Valley Eclipse Jacquie Rzeszut
9 SO/LA West New Orleans Pride Theresa Samuels
9 MV Team Excel Todd Baugh
9 SE/TN Tennessee Elite Josh Heard
13 SO/LA New Orleans Hawks Michael Bonura
13 OH Team Ohio Daryl Hawkins
13 NC Team North Carolina John Ellington
13 W-TX Starlets Tasha Sims

2006 Junior Olympics

Team List Sites
Registration & Practice Times Driving Directions
Pool Play
A-B C-D    
Championship Winner's Bracket Championship Loser's Bracket
Results

join aau now




ESPN ARCADE 
Play fun casual games online at AAU's ESPN Arcade in sports, driving, puzzle, cards and action sports genres!

AAU TOOLS Minimize
reprint correct cards
find a local club
find a athlete
my child wants to play

-- SPONSORS --
Sell subscriptions
espn
and keep 75% profit! 
mtm
eastbay



Copyright 2017 Amateur Athletic Union of the United States, Inc.
Privacy StatementTerms Of Use   About AAU    Contact AAU    FAQ's    Internship Opportunities


 






The information contained herein is for informational purposes only. It is not intended to be complete, nor is it represented as such. The AAU does not endorse nor recommend any specific club(s), coach(es), nor group(s) of athletes. The AAU merely provides this information as a service; it neither verifies nor guarantees the accuracy thereof.